image

PeyamaKurd - Almanya'da yaşayan PKK'lilerle ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. Bakanlığın açıklamasında, PKK'nin Almanya’daki Türkiye’nin devlet kurumlarına yönelik militan eylemlerin yapılması tehlikesi bulunduğu ifade edildi.

PKK'lilerle ilgili basının sorularına yanıt veren Almanya İçişleri Bakanlığı, "Almanya’da Türkiye’nin (yarı) devlet kurumlarına yönelik militan eylemlerin yapılması tehlikesi halen var" açıklamasına yer verdi.

Bakanlığın verdiği cevapta, Almanya'da PKK'nin ana faaliyet alanlarının lojistik ve finans desteğinin sağlanması, yeni eleman kazandırılması ve propaganda amaçlı çok sayıda gösteriler ve büyük etkinlikler gerçekleştirilmesi olduğu belirtilerek, örgütün Avrupa’da yıllardan beri şiddet içermediği imajı sunmaya çalıştığına dikkat çekildi.

Ayrıca bakanlığın açıklamasında gösterilerde, polise saldırılar yapıldığı ve Türk gruplarıyla karşı karşıya gelindiği aktarılarak, "Bu tür çatışmalarda ölümlerin tamamen dışlanamayacağı kısmen bir risk boyutu vardır" denildi.