image

PeyamaKurd - Berlin yönetimi, Moskova ile yaşanan hataların Pekin ile tekrarlanmaması gerektiğini bildirdi. Açıklamada bulunan Baerbock, ülkesinin Rusya ile ekonomik bağımlılık ilişkisinin Ukrayna Savaşı'nın ardından yarattığı sorunlardan dersler çıkararak aynı hataları Çin ile ilişkisinde tekrarlamaması gerektiğini ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, başkent Berlin'de Koerber Vakfı'nın düzenlediği dış politika forumunda yaptığı konuşmada, Almanya'nın "otoriter rejimlerle sistemler rekabetine" hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

Bakan Baerbock açıklamasında, Rusya ile yakın dönemdeki ilişkilerde yapılan hatalardan ders çıkarılması gerektiğine dikkati çekerek şu ifadelere yer verdi:

"Almanya, Rus enerjisine bağımlılığı konusunda Doğu Avrupalı ortaklarının uyarılarını göz ardı etti. Böyle bir hatayı tekrarlamayacağımızdan emin olmalıyız. Bu da demek oluyor ki Çin'e yönelik siyasetimizde bunu daha emin olarak hesaba katmak zorundayız."

Ayrıca geçen hafta ülkesinde katıldığı iş forumunda konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin ile rekabette "ekonomik bağları koparmanın" yanlış bir yaklaşım olacağını dile getirmişti.