image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki askeri gerilim durmaksızın artmaya devam ederken Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi Avrupa barışı için çok ciddi bir tehdit olarak gördüğünü dile getirdi.

Berlin'de yaptığı açıklamada, söz konusu gerilimin "Avrupa'da barış için çok çok ciddi bir tehdit" olduğunu vurgulayan Scholz Rusya'nın Ukrayna'ya karşı toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tehlikeye atan bir askeri saldırı yapması durumunda bunun sert tepkiler ve yaptırımları beraberinde getireceği uyarısında bulundu.

Başbakan Scholz, Ukrayna ve ardından Rusya'yı ziyaret edeceğine dikkati çekerek, "Her iki durumda da mesele, Avrupa'da barışı nasıl güvence altına alabileceğimizle ilgili" ifadesini kullandı.

Alman Şansölyesi konuşmalarında, krizden çıkış yolu bulmak için çeşitli uluslararası tartışma formatlarının kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasında "Ukrayna, geçmişte olduğu gibi gerekli dayanışmayı göstereceğimizden emin olabilir" diyen Başbakan Scholz, Ukrayna'ya ekonomik yardımlar konusunda en çok destek veren ülkenin Almanya olduğuna vurgu yaptı.

Öte yandan Almanya Başbakanı Scholz açıklamasında, "Bunu yapmaya devam edeceğiz" dedi.