image

PeyamaKurd - Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Kiev-Moskova gerilimine değinen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Ukrayna'nın ekonomisinin dirençli olması için yıllardır mali yardım yaptığını ifade etti.

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna'ya insani yardımların yanında silah da verdiklerini hatırlatarak, "Somut olarak başka ne yapabileceğimizi iyi düşünmemiz lazım. Buna kesinlikle savaş uçakları dahil değil" dedi.

"Ukrayna halkı için bir felakettir"

Transatlantik müttefiklerinin Avrupa'nın güvenliğine yaptığı katkı için müteşekkir olduklarını aktaran Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının Avrupa ve barış düzeni için bir dönüm noktası olduğunu, bu saldırıyla uluslararası hukukun ihlal edildiğini kaydetti.

Alman Şansölyesi, Ukrayna'da şehirlere, okullara, evlere saldırıldığına işaret ederek şu sözlere yer verdi:

"Savaş bölgesinde Ukrayna halkının acısı bizi sarsıyor. Şimdi ihtiyacımız olan çatışmaların durmasıdır. Rusya Devlet Başkanı'na çağrım 'kanın akmasını durdurun, Rus askerlerini geri çekin.' Bu Ukrayna halkı için bir felakettir. Rus halkı da bu savaştan acı çekiyor."

"İhtiyacımız olan şey diplomatik çözüm"

Kiev-Moskova geriliminin diyalogla çözüleceğini belirten Almanya Başbakanı, krizin diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini belirterek şu açıklamada bulundu:

"Bu ihtilafa askeri çözüm aramanın anlamı yok. İhtiyacımız olan şey diplomatik çözüm. Bu nedenle uluslararası ortaklarımızla eşgüdümlü çalışıyoruz. Ukrayna ve Rusya arasındaki görüşmelerde çözüm bulunmasını ve bu durumdan bir çıkış yolu bulunmasını ümit ediyoruz."

Ayrıca açıklamasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Rusya'yı kınadığını anımsatan Scholz, "Uluslararası toplum (Rusya'nın) bu tutumunu kabul etmeyecek ve rıza göstermeyecektir. Bu önemli ve savaşın ilerlemesini sağlayanlar bunu bilmeli" ifadesini kullandı.