image

PeyamaKurd - Avrupa'da devam eden enerji krizine karşı Almanya ve Fransa'nın anlaştığı açıklandı. Almanya ve Fransa, enerji alanında işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin ortak bildiriyi imzaladı

Başkent Berlin'de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Fransa Başbakanı Elisabeth Borne bir görüşme yaptı. Toplantı sonrası taraflar Başbakanlık Binası’nda imza törene katıldı.

Scholz ve Borne, ortak bildiriyi imzaladı!

İmza töreninde Scholz ve Borne, burada iki ülke arasında enerji alanında dayanışma sağlanmasına ilişkin işbirliğini güçlendirmek amacıyla ortak bildiriyi imzaladı.

Enerji alanında yapılan işbirliğine yönelik hazırlanan bildiride, 'Rusya-Ukrayna savaşının benzeri görülmemiş küresel bir enerji krizine yol açtığına vurgu yapılarak, bu krizde gaz tedarikinde yüzde 40 ile Rusya’ya bağımlı olan Avrupa Birliği’nin (AB) daha hassas durumda olduğu' ifade edildi.

"Berlin ve Paris’in enerji alanında dayanışmayı artıracak"

Söz konusu bu bildiride, enerji kriziyle mücadele için AB ülkelerinin dayanışması ve Avrupa düzeyinde verilen tepkilerin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, Berlin ve Paris’in enerji alanında dayanışmayı artıracakları kaydedildi.

Ayrıca yayımlanan ortak bildiride, Almanya ve Fransa’nın enerji arzının güvenliği için çalışacakları aktarılarak, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarikinin artırılacağı ve çeşitlendirileceği de vurgulandı.