image

PeyamaKurd - Hindistan ile Almanya liderlerinin görüşmesi sonrası kritik anlaşmalara imza atıldı. Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hindistan ile yapacakları ortak projelere 2030’a kadar 10 milyar euro kaynak ayıracaklarını dile getirdi.

6. Almanya-Hindistan Yüksek İstişare Toplantısı'nın ardından Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yapılan anlaşmalara dikkat çekti.

"Hindistan ile işbirliğini genişletmeye hazırız"

Alman Şansölyesi, yapılan görüşmede, Hindistan ile küresel sorunlara ilişkin yakın iş birliğini sürdürmeye ve genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.

Konuşmalarında, "Hindistan, Asya'da Almanya için önemli bir ortaktır, ekonomik olarak, güvenlik politikası ve iklim politikası açısından" değerlendirmesinde bulunan Scholz, Hint-Pasifik'in dünyanın en dinamik bölgelerinden biri olduğunu belirterek, bundan dolayı ülkesinin bu bölgede çalışmalarını sürdüreceğini ve yoğunlaştıracağına vurgu yaptı.

"Projelere çok kaynak sağlayacağız"

İkili anlaşmalara değinen Alman Başbakanı görüşmede, Ekonomik olarak ve ayrıca nüfus gelişimi açısından sahip olacağı önem göz önüne alındığında Hindistan'ın iklimin korunmasında "kilit ülke" olduğunu belirterek, bu nedenle iklimin koruması için bir dizi anlaşma imzalandığına değindi.

Ayrıca Scholz açıklamasında, "Projelere çok kaynak sağlayacağız, hepsi birlikte 10 milyar euro" olduğunu kaydetti.