image

PeyamaKurd - Irak Fetih Koalisyonu Lideri Hadi el Amiri 'Irak’ta terörizmin devam ettiğini, bu nedenle Haşdi Şabi'ye ihtiyaçları olduğunu' ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Dairesi Başkanı David McAlester ve beraberindeki heyet ile bir araya gelen Irak Fetih Koalisyonu Lideri Hadi el Amiri, Haşdi Şabi ile ilgili açıklamalara yer verdi. Amiri’nin ofisinden yapılan açıklamada tarafların, Bağdat hükümeti ve AB ülkeleri arasındaki ikili ilişki hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Konuyla ilgili Tesnim Haber Ajansı'nın haberine göre; Amiri yapılan görüşmede, AB ülkeleri ve dünya ülkeleri ile olan ilişkinin geliştirilmesinin önemini vurgulayarak; AB ülkelerinin Irak’ın yeniden inşasına katılmaları talebinde bulundu.

Amiri, "Bağdat hükümetinin dünya liderleri adına terörle savaştığını, bu sebeple ülkesinin büyük zarar gördüğünü" vurgulayarak, ülkesinin diğer ülkeler arasında yaşanan çatışmalara katılmak istemediğini aksine ülkeler arasındaki iletişimi geliştirmek için köprü olmayı istediğini ifade etti.

Haşdi Şabi’nin faaliyet gösterdiğini dile getiren Amiri, Irak’ta terörizm tehdidinin devam ettiğini ve bu nedenle gönüllü güçlere olan ihtiyacın var olduğunu dile getirdi.