image

PeyamaKurd - Irak’ta Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu, ABD'nin Bağdat Maslahatgüzarına protesto notası verilmesi çağrısında bulundu.

Daha önce ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinin Facebook hesabında, “İran rejiminin tamamında yolsuzluk yayılmış durumda. Ali Hamaney'in mal varlığı 200 milyar dolar olarak tahmin edilirken, halkın büyük kısmı, 40 yıllık molla yönetiminin sebep olduğu ekonomik bunalım nedeniyle yoksulluk içinde yaşıyor" sözleri paylaşılmıştı.

ABD’nin bu açıklaması sonrası Fetih Koalisyonu lideri Amiri, ABD Maslahatgüzarı Joey Hood'un, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kendisine protesto notası verilmesi ve istenmeyen kişi ilan edilmesi konusunda çağrı yapıldı.

 Öte yandan Joey Hood ile ona destek verenlerin, uluslararası diplomatik normları ve kanunları tanımaması belirten açıklamada, Iraklıları provoke etme, Bağdat ile Washington arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olma konusunda ısrarcı olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada ise, “Koalisyon, Irak topraklarındaki diplomatik misyonların, herhangi bir devleti ya da dini makamı kötü göstermek için kullanılmasına karşı çıkıyor" ifadesi kullanıldı.