image

PeyamaKurd - İran adına faaliyet gösteren üç kişinin cumartesi günü Bahreyn’in idam etmesi sonrasında, Bahreyn krallığının sonunun da Saddam Hüseyin gibi olacağını dile getiren Iraklı Şii lider Hadi El Amiri, Bahrey yönetimine tehditte bulundu.

Bahreyn krallığını, gerçekleştirdiği son infazlar nedeniyle tehdit eden Hadi El Amiri, Bahreyn krallığının sonunun da Saddam Hüseyin gibi olacağını iddia etti. Bahreyn, ülkede İran adına faaliyet gösteren üç teröristi suçlu bularak Cumartesi günü idam etmişti.

Amiri, Eylül 1980 ile Ağustos 1988 yılları arasında devam eden İran-Irak savaşı süresince İran saflarında yer alarak kendi ülkesine karşı savaşta yer almıştı.

Ali El Arab ve Ahmed El Mullali de dahil üç kişi, Bahreynli yetkililer tarafından “İran'dan emir alarak” 2017 yılında Emniyet müdürüne suikast düzenlediği gerekçesiyle suçlu bulundu. Bahreyn, uzun süredir, İran'ın kendi sınırları içinde terör faaliyetleri yürüttüğünü belirttiği açıklamalarda bulunuyor. Iraklı Şii liderler ise Manama Yönetimini Şiilere yönelik soykırım uygulamakla suçluyor.

İdamlarla ilgili konuşan Hadi El Amiri, “Bugün, bu mübarek iki gencin ebedi hayatlarının başlangıcı ve aynı zamanda Bahreyn'in de mukadder sonunun başladığı gündür. Onların sonu da Saddam, Kaddafi ve kendi ülkelerine ihanet eden yabancıların ajanları gibi olacak” diyerek Bahreyn'i tehdit etti.