image

PeyamaKurd - Libyalı komutanlar ve Suriyeli savaşçı gözlemcilere dayandırdığı bir haberine göre Associated Press (AP) haber ajansı, Türkiye'nin El Kaide ve IŞİD bağlantılı militanları Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti saflarında savaşmak üzere Suriye'den Libya'ya gönderdiğini kaleme aldı. 

Associated Press (AP) haber ajansı, Libya'da savaşan iki tarafın da farklı hükümetlerden mühimmat desteği aldığını hatırlatarak, ilk kez Türkiye'nin bölgeye kendi eğittiği Suriye bağlantılı yüzlerce militanı gönderdiğini iddia etti. 

Libyalı komutanların AP’ye verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin 4 binden fazla yabancı savaşçıyı şehre götürdüğünü ve bunlardan "onlarcasının" Suriye'deki radikal unsurlarla bağlantılı olduğu ifade edildi. 

"Bu militanlar, Kürt savaşçılarına ve halka eziyet etti"

Konuyla ilgili ismini vermek isteyen komutanlar, Suriyeli radikal unsurları kendi saflarına kabul etme konusunda farklı açıklamalarda bulundu. 

Türkiye destekli silahlı grupların daha önce El Kaide ve IŞİD gibi örgütler adına savaştığını tekrar hatırlatılan haberde bu savaşçıların Kuzeydoğu Suriye'de Kürt savaşçılara ve sivillere yönelik gaddar eylemlere adının karıştığına dikkat çekildi. 

AP’nin yayımladığı habere göre ayrıca, "Türkiye, Sarraj hükümetini desteklemek için Libya'ya Suriyeli savaşçı gönderdiği iddiasını ne doğruladı, ne de yalanladı ve Türkiye ordusu da söz konusu iddiaları yanıtlama çağrılarına karşılık vermedi" ifadesi kullanıldı.