image

PeyamaKurd - Sosyal medya yasası olarak bilinen yasaya AP ve BM'den açıklama geldi. Tepki çeken yasa ile ilgili Avrupa Parlamentosu, "dezenformasyonla mücadele" yasasındaki muğlak ifadelerin "keyfi uygulamalara kapı araladığı"nı belirtirken BM ise "İfade özgürlüğü 'doğru' bilgiyle sınırlı değildir" uyarısında bulundu.

Türkiye'nin gündemindeki sosyal medya yasa tasarısıyla ilgili Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor ve AP'deki AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonunun Eş Başkanı Sergey Lagodinsky'den açıklamalar geldi.

Hükümetin "dezenformasyonla mücadele yasası" olarak nitelendirdiği ve dün TBMM'de kabul edilen "Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi konusunda AP yetkililerin endişelerini dile getirdiği vurgulandı.

BM: "İfade özgürlüğü konusunda endişeliyiz"

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada da yasaya ilişkin benzer endişeler dile getirilidi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Marta Hurtado Türkiye'deki ifade özgürlüğü konusunda endişeli olduklarını belirterek "Uluslararası insan hakları hukuku kapsamında, ifade özgürlüğü "doğru" bilgiyle sınırlı değildir, ancak her türlü bilgiyi ve fikri kapsar- çevirimiçi ve çevirimdışı" ifadelerini kullandı.