image

PeyamaKurd-Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), İsviçre’nin Cenevre kentinde Libya'nın doğusunu kontrol eden silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'le süren ateşkes görüşmelerini askıya aldığını duyurdu.

UMH,  Başkanlık Konseyi, Hafter'e bağlı milislerin Trablus Limanı'na düzenlediği saldırılar nedeniyle Cenevre’de planlanan askeri komite toplantısına katılımını askıya aldığını aktardı.

UMH’den yapılan açıklamada, "Başkent Trablus'taki sivil tesisler hedef alınarak ateşkes bir kez daha ihlal edildi. Bu sefer hedef Mitiga Havalimanı değil Trablus Limanı'ydı" denildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, “Saldırganlara ve işledikleri ihlallere karşı kararlı bir tavır alınıncaya kadar Cenevre'de yürütülen askeri komite toplantılarına katılımın askıya alındığını” belirterek, “uygun zaman ve şekilde bu ihlallere karşılık verilecek” dedi.

İç göçmenlerin evlerine dönmesini sağlayacak ve başkent ile diğer kentlerin güvenliğinin garanti edileceği daimi ve kapsamlı bir ateşkese varılmaksızın müzakerelerin anlamsız olduğu kaydedilen açıklamada, uluslararası camianın da Libya'da gerçekten istikrar istiyorsa alınan kararları uygulaması gerektiği bildirildi.

Bu açıklama ile birlikte Cenevre'de dün başlaması beklenen askeri komite toplantılarının ikinci turu sekteye uğramış oldu.UMH