image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB), Libya’da Halife Hafter'e bağlı güçlerin yaklaşık bir ay önce başkent Trablus'a başlattığı operasyonun, Libya'nın istikrarına ve uluslararası barışa tehdit oluşturduğunu açıkladı.

Libya’daki iç savaşa yönelik toplantı gerçekleştiren AB Dışişleri Konseyi, toplantının ardından kabul edilen bildiride, "Libya Ulusal Ordusu'nun başkent Trablus'a başlattığı askeri operasyon ve sonrasında başkent içinde ve etrafında yükselen tansiyon, uluslararası barış ve güvenlik ile Libya'nın istikrarını tehdit etmektedir" sözleri kullanıldı.

Hafter'in saldırılarının ülke genelinde terör riskini de artırdığına dikkat çeken bildiride, "AB, Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan bağlılığını yinelemektedir" ifadesine yer verildi.

Bildiride ayrıca, AB'nin çatışmalar nedeniyle yaşanan sivil kayıplardan ve iç göçten endişe duyduğuna değinilerek, "Yoğun sivil yerleşim alanlarına ayrım gözetmeksizin yapılan saldırılar savaş suçu işlenmesine yol açabilir. Uluslararası insani hukuku ihlal edenler yargılanmalıdır" çağrısı yapıldı.