image

PeyamaKurd - Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO), Türkiye’de milletvekilleri, hakimler ve savcılar bakımından yolsuzluğun önlenmesine dair dördüncü ara uyum raporunu bugün Strasbourg’da açıkladı.

Söz konusu apor milletvekilleri, hakimler ve savcılar bakımından yolsuzluğun önlenmesi konusunda Mart 2022’de GRECO tarafından kabul edilen üçüncü uyum raporunun kabul edilmesinden bu yana yerine getirilmemiş tavsiyelerin uygulanmasındaki ilerlemeyi gösteriyor.

GRECO, Türkiye’nin milletvekilleri, hakimler ve savcılar arasında yolsuzluğun önlenmesi konusunda kendisinden beklenen adımları atmadığını belirtti.

Rapora göre, Türkiye şu anda bu 22 tavsiyeden sadece üçünü “tatmin edici” şekilde yerine getirmiş ve almış durumda. Geriye kalan tavsiyelerden dokuzu kısmen yerine getirilmiş, 10 tanesi ise yerine getirilmemiş olarak gösteriliyor.

DW Türkçe’deki rapora göre, hakim ve savcıların etik davranış ve dürüstlük hususundaki değerlendirmelerinin kamuoyuna açık ve Avrupa standartlarıyla uyumlu kesin ve nesnel kriterlere dayalı olmasına dair daha önceki raporlarda gündeme getirilen tavsiyelerle ilgili ilerleme kaydedilmediğine de değiniyor. Ankara bu konuda Yargı Etiği Bildirgesini referans belge olarak göstermişti.