image

PeyamaKurd - Sürpriz bir şekilde geldiği Irak'ta ABD'li askerleri ziyaret ettikten sonra Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile görüşen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Irak merkezi hükümeti yetkilileriyle görüşmedi. 

Konuyla ilgili Irak Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Pence'in, Irak güvenlik güçlerine terör örgütü IŞİD ile mücadelede destek veren Enbar'ın batısındaki Aynu'l Esad Üssü'nde bulunan ABD'li askerleri ziyaret ettiği duyurdu. 

Mike Pence'in, Anbar'dan sonra Erbil'e geçtiği, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile de telefonla görüştüğü belirtildi.

Pence, Abdulmehdi ile telefonda görüştü

Ziyarete yönelik yapılan açıklamada, Pence ile Abdulmehdi'nin telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkiler ve dayanışmanın güçlendirilmesinin yanı sıra Irak'taki hükümet karşıtı gösterilerde dile getirilen reform taleplerine karşılık verilmesi için gerçekleştirilen icraatlar ve reformların ele alındığı ifade edildi. 

Söz konusu Abdulmehdi'nin, Irak'ın egemenlik ve istikrarının önemi, Irak'taki tüm unsurların çıkarlarının korunmasıyla silahın devletin elinde olmasına vurgu yaptığı kaydedildi. 

Ayrıca Pence de Twitter hesabı üzerinden askeri üste eşi Karen Pence ile çektirdiği fotoğrafları paylaşarak, Şükran Günü için Irak'ta olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.