image

PeyamaKurd - İsrail'de meclisin feshedilmesinin ardından hükümetin yeniden seçime gidiyor. Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan İsrail Başbakanı Naftali Bennett, öncülük ettiği koalisyon hükümetinin, "kısa ömürlü ama büyük başarılara sahip bir hükümet" olduğunu dile getirdi.

Haftalık kabine toplantısında değerlendirmelerde bulunan Başbakan Naftali Bennett, liderlik ettiği koalisyon hükümetinin dağılması ve Meclisi feshederek erken seçime gitme kararı alması konusunda konuştu.

Naftali Bennett açıklamasında, "İsrail devleti, ne yazık ki yakında seçim sürecine girecek" diyerek şu sözlere yer verdi:

"Bu sürede bazı hükümet işlerinin yapılması mümkün olmayacak. Bu nedenle, tüm bakanlardan Meclisin feshedilmesinden önce yapılabileceklerin hızlandırılması için geri kalan gün ve saatlerde masalarını boşaltmalarını rica ediyorum. İsrail vatandaşlarına karşı sorumluluğumuz seçim döneminde de devam edecektir."

Ayrıca Bennett açıklamasında, 13 Haziran 2021’de göreve gelen hükümetin bu sürede işsizlik, ekonomi ve güvenlik gibi konularda ilerleme kaydettiğini savunarak, "Bildiğiniz gibi kalıcı olan ancak başarısı az olan hükümetler vardır. Bizim hükümetimiz kısa ömürlü ama büyük başarılara sahip bir hükümetti. İşleri 'halk için birlikte' (düsturuyla) halleden bir hükümetti. Bu, her birimizin payına düşeni alacağı, çok iyi hatırlanacak bir tanım" değerlendirmesinde bulundu.