image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’nin denizaşırı hedeflere yönelik saldırılarını meşru kılmak için verilen askeri güç kullanım yetkilerini yenilemeye olumlu baktığı iddia edildi.

Biden tarafından emri verilen Suriye hava saldırısı hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti’nin tepkilerini çekmiş ardından Demokrat Tim Kaine ve Cumhuriyetçi Senatör Todd Young, bu hafta Irak’a karşı 1991 ve 2002 tarihli Askeri Güç Kullanımı Yetkileri’nin kaldırılmasını isteyen bir tasarıyı Kongre’ye sunmuştu.

İki senatör tasarıya gerekçe olarak Washington ve Bağdat yönetimi arasındaki ‘‘güçlü ortaklığı’’ göstermişti.

Biden’ın onayıyla Suriye’de düzenlenen son hava saldırılarının, eski yetkiler çerçevesinde yapılmış olmasına rağmen meşru olduğunu dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise Biden’ın, askeri güç kullanımı yetkileri konusunda Kaine ile birlikte çalışmak istediğini kaydetti ve mevcut yetkileri ‘‘eski oldukları açık’’ sözleriyle değerlendirdi.

Kaine, diğer temsilciler ve senatörler, askeri saldırıların sıradışı koşullar haricinde Kongre’ye danışılmadan düzenlenmesinin anayasaya uygun olmadığını savunuyor.

Psaki mevcut izinlerin daha dar ve sınırları belirli bir çalışmayla değiştirilmesi gerektiğini, böylece yeni çalışmanın Amerikalılar’ı terör tehdidinden korurken bitmeyen savaşları sona erdirmeyi garanti altına almasını umduklarını kaydetti.

“2001 Askeri Güç Kullanma Yetkisi nedir? Şu anki tartışmalarla nasıl ilgili?”

11 Eylül 2001 saldırılarını Amerika'ya yönelik ”savaş eylemleri” olarak tanımlayan Başkan George W. Bush, Kongre'yle işbirliği yaparak uluslararası terör tehditleriyle mücadele etmeye yönelik eylemlere yeşil ışık yakacak tasarıyı hazırladı.

2001 tarihli Askeri Güç Kullanma Yetkisi, tartışma yaratmaya devam ediyor. Bunun nedeni, Bush, Obama ve Trump'ın yasanın sınırları belli olmayan, geniş kapsamlı terör tehdidi tanımlamasını yabancı ülkelerdeki askeri eylemlere gerekçe göstermek için kullanmaları. Askeri Güç Kullanma Yetkisi, belirli ülkelere ya da belirli noktalarda adı konmamış ülkelere savaş açmayı mümkün kılan diğer yasalardan farklı olarak örgütlere ya da kişilere yönelik müdahalelere de izin veriyor.

Terör tehditlerinin değişen yapısına yanıt vermek ve tehdit unsuru olan kişi ya da varlıkları daha net şekilde tanımlamak için Kongre'den yeni bir Askeri Güç Kullanma Yetkisi geçirme girişimleri şimdiye kadar başarısız oldu. Ancak Kongre, 2002'de Amerika'nın Irak'ı işgal etmesinin önünü açacak ikinci bir Askeri Güç Kullanma Yetkisi geçirdi.