image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesinin ağır sonuçları olacağını dile getiren ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya asker gönderme seçeneğinin şu anda masada olmadığını belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, Missouri eyaletine yapacağı ziyaret için Beyaz Saray'dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada Putin ile olan görüşmesine değindi.

Biden, Putin ile dün bir video konferans görüşmesi yaptığını hatırlatarak, "Putin'e Ukrayna'yı işgal ederse bunun sonuçlarının ağır olacağını ve bugüne kadar görülmemiş ekonomik sonuçlarla karşılaşacaklarını söyledim" açıklamasında bulundu.

"Ukrayna'ya asker göndermeyeceğiz"

Putin'in kendisini çok iyi anladığını düşündüğünü dile getiren Biden, "NATO ülkelerindeki askeri varlığımızı artırmamız gerekebilir. Ayrıca Ukrayna'ya ek savunma yardımı yapabileceğimizi de Putin'e söyledim" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Biden, bir gazetecinin ABD'nin Ukrayna'ya asker gönderip göndermeyeceği sorusuna, "Bu, şu anda masada değil." yanıtını verdi.

"Putin, Ukrayna konusunda mesajı net aldı"

Biden, Ukrayna'nın NATO üyesi olmadığını bu nedenle de 5. madde gereği saldırı durumunda Ukrayna'ya asker gönderme zorunlulukları bulunmadığını belirterek şunları dile getirdi:

"Diğer NATO müttefiklerimiz Ukrayna'ya askeri destek vermemiz gerektiğine hükmederse o zaman oraya gireriz ancak Rusya'nın Ukrayna işgaline ABD'nin tek taraflı karşı koyacağı fikri şu anda olası değil."

Ayrıca ABD Başkanı Biden konuşmalarında, "Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda olacaklar hakkında mesajı net aldığını düşünüyorum" sözlerine yer verdi.