image

PeyamaKurd - ABD Senatosu'ndaki adaylık oturumunda konuşan ABD Başkanı Joe Biden'ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğüne aday gösterdiği eski diplomat William Burns, ABD'nin istihbarat açısından en önemli rakiplerinin önce Çin, ardından Rusya olduğunu dile getirdi.

Biden'ın adayı Burns, Senato İstihbarat Komitesindeki oturumda senatörlerin Çin, Rusya ve İran ile ilgili sorularına cevap verdi.

ABD eski Başkanı Barack Obama döneminde Dışişleri Bakan Yardımcılığı yapan Burns, CIA Direktörlüğü için onaylanması durumunda ABD'nin Çin ve Rusya ile istihbarat anlamında rekabette güçlü olmasını sağlayacak tüm adımları atacağını dile getirdi.

ABD'li diplomat açıklamasında, ABD'nin istihbarat noktasındaki en önemli rakibinin Pekin olduğunu vurgulayarak, Çin ile rekabetin kendileri için asıl öncelik olacağını kaydetti.

Ayrıca açıklamasında Rusya'nın da özellikle siber saldırılarla ABD'yi zorlamaya çalıştığını öne süren Burns şu ifadelere yer verdi:

"Solarwinds saldırısı, siber saldırılara karşı ne kadar uyanık olmamız gerektiği yönünde önemli bir uyarı mesajıdır. Bu tür dışarıdan gelen saldırıları tespit etmek CIA için temel önceliktir."