image

PeyamaKurd -  ABD Başkanı Joe Biden zirve sonrası yaptığı açıklamada, Rusya'ya ilişkin, "Zaman, yeni bir Soğuk Savaş zamanı değil. Putin’in yeni bir Soğuk Savaş ile ilgilendiğini düşünmüyorum. Rusya'nın son istediği şey yeni bir Soğuk Savaş" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından basına, “Putin’e benim ajandamın Rusya’ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim” açıklamasında bulundu.

Ayrıca açıklamasında Rus lider Putin’e insan hakları konusundaki endişelerini dile getirdiğini ve dile getirmeye devam edeceğini söylediğini kaydeden Biden, Putin ile yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldıklarını dile getirdi.

Öte yandan ABD Başkanı Biden açıklamasının devamında,  “Putin’e demokratik egemenliğimizi ihlal edecek ya da demokratik seçimlerimizin düzenini bozacak girişimleri hoş görmeyeceğimizi söyledim” dedi.