image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Beyaz Saray'da düzenlenen resmi tören ile karşılayan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı savaş nedeniyle Avrupa kıtasının huzurunu bozduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Biden döneminde ABD'ye "ilk devlet ziyaretini" yapan lider oldu. Washington saatiyle sabah saatlerinde Beyaz Saray'a varan Macron ve eşi Brigitte Macron'u, Biden ve eşi Jill Biden resmi tören ile karşıladı.

Joe Biden, ABD tarihindeki önemli Fransızları anan ve Normandiya Çıkarması'na atıfta bulunarak, "Tarihimiz, Atlantik'i geçen kadın ve erkeklerin kalplerindeki özgürlük ateşi ile şekillendi. Bu ateş, şu anda her zamankinden daha çok yanıyor. Ülkelerimiz arasındaki ittifak, ortak savunmamız için temeldir" sözlerine yer verdi.

"Rusya, Avrupa kıtasındaki huzuru bozdu"

Fransa ve ABD'nin NATO, Avrupa Birliği ve G7 içinde müttefik olduğunu dile getiren Biden şu sözlere yer verdi:

"Fransa ve ABD, Vladimir Putin'in bir yerleri zorla ele geçirme hırsıyla karşı karşıya. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik zalim savaşı bir kez daha Avrupa kıtasındaki huzuru bozdu."

ABD'nin bağımsızlık savaşına Fransızların verdiği desteğe dikkati çeken Emmanuel Macron ise, bugün burada olmaktan dolayı son derece gururlu olduğunu dile getirdi.

"Bir kez daha silah arkadaşı olmalıyız"

Macron açıklamasında, Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine dikkati çekerek, "Ülkelerimizin ve toplumların karşı karşıya olduğu birçok kriz karşısında, bir kez daha silah arkadaşı olmalıyız" dedi.