image

PeyamaKurd - Yarın ABD başkanlık görevini düzenlenecek yemin töreniyle Donald Trump’tan devralacak olan Joe Biden’ın, yürürlükte olan ve bazı Avrupa ülkeleri ile Brezilya'ya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan seyahat yasağını kaldırma kararına karşı çıktığı belirtildi.

Joe Biden'ın, Beyaz Saray Sözcülüğüne seçtiği Jen Psaki, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı açıklamada, Trump’ın getirmiş olduğu seyahat yasağı kararını sürdürmeyi planladıklarını açıkladı.

Jen Psaki, Twitter hesabından, “Sağlık ekibinin tavsiyesi doğrultusunda yönetimin söz konusu (seyahat) kısıtlamaları 26 Ocak'ta kaldırma gibi bir niyeti yok, aksine Kovid-19'un yayılmasını önlemek için uluslararası seyahat konusundaki halk sağlığı önlemlerini artırmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Mart 2020 tarihinde Trump yönetimi tarafından, Şengen bölgesinde yer alan Avrupa ülkelerinin yanı sıra İngiltere, İrlanda ve Brezilya'dan ABD'ye seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarına getirilen seyahat yasağının, 26 Ocak'ta kalkacağı belirtilmişti.