image

PeyamaKurd - ABD tarafından 2004-2012 yılları arasında tek taraflı olarak Suriye’ye uygulanan yaptırımların bir yıl daha uzatıldığı öğrenildi.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından onaylanan yaptırım kararı, ABD’deki bazı Suriyelilerin ve tüzel kişilerin mal varlıklarının dondurulmasını ve ABD’deki belli başlı ürünlerin ve hizmetlerin Suriye’ye ihracatının yasaklanmasını kapsıyor.

Biden yönetiminin, bu ulusal olağanüstü halin gelecekte devam edip etmeyeceğine karar vermek için Suriye hükümetinin politika ve uygulamalarındaki değişikliklerin takip edileceğini belirtti.

“Suriye Sorumluluk Yasası, etkinleştirilecek”

Öte yandan ABD kaynakları, Biden tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Suriye dosyasından sorumlu özel bir ekibin kurulacağını ve Şam üzerindeki siyasi ve ekonomik baskıyı yoğunlaştırmak için “Suriye Sorumluluk Yasası”nın (Syria Accountability Act) etkinleştirileceğini duyuracağını iddia ediyor.

“Beyaz Saray: 11 Mayıs’ta sona erecek yaptırımlar uzatıldı”

Beyaz Saray söz konusu yaptırım kararına ilişkin, Suriye yönetiminin “insanlık dışı şiddete ve insan haklarına yönelik ihlallere” izin verdiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Suriye rejiminin, kimyasal silahlar ve terör örgütlerine destek sağlamakla ilgili olanlar da dahil olmak üzere eylemleri ve politikaları ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisi için olağanüstü bir tehdit oluşturuyor. Bu yüzden 2004 yılının Mayıs ayında (eski ABD Başkanı George W. Bush yönetiminde) yürürlüğe konulan ve 11 Mayıs 2021’de sona erecek olan ulusal acil durum uygulaması bir yıl daha uzatıldı.”

“IŞİD, Hol kampını bir üsse çevirebilir uyarısı”

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, ABD, Suriye’de ve Orta Doğu bölgesindeki başka yerlerde IŞİD terör örgütünün faaliyetlerinin yeniden artacağından endişe etse de bu karar, Biden yönetiminin Esed rejimiyle ilişkileri normalleştirme gibi bir niyeti olmadığını gösteriyor.

Ayrıca habere göre ABD’li yetkililer, IŞİD’ın, El-Hol Kampı gibi mültecilerle dolu kamplardan bazılarının kontrolünü ele geçirmeye ve burayı eylemleri için bir üsse dönüştürmeye çalıştığına dair uyarıda bulundu.