image

PeyamaKurd- Van’ın Saray ilçe belediye başkanı HDP’li Caziye Duman’ın dün gözaltına alınmasında sonra bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile görevinden alınarak yerine kayyum olarak İlçe Kaymakamı Mehmet Halis Aydın'ı atadı.

Konu ile ilgili Van Valiliğinden yapılan açıklamada, Saray Belediye Başkanı Caziye Duman hakkında devam etmekte olan "silahlı örgüt üyesi olmak" suçundan 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasının devam ettiği bildirilerek söz konusu suçlama kapsamında görevinden alındığı belirtildi.

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saray Belediye Başkanı Caziye Duman, hakkında devam eden adli işlem süreçleri ve Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2018/23839 sayılı soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 1 Kasım 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldı. Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesi uyarınca, yine Belediye Kanunu'nun 46'ncı maddesi kapsamında Saray Kaymakamı Mehmet Halis Aydın 'Saray Belediye Başkan Vekili' olarak görevlendirildi."

Saray Belediyesi  ile birlikte HDP kayyum atanan belediye sayısı 3'ü büyükşehir olmak üzere 14'e yükseldi.