image

PeyamaKurd- CHP Dersim il başkanlığına Murat İl’in seçilmesinin ardından CHP Dersim İl Başkanlığı'na Mesut Çoşkun başkanlığında 7 kişilik kayyum heyeti atandı.

Bir süre önce CHP Dersim il başkan vekili İrfan Bozkurt’un istifa etmesinin ardından toplanan il yönetim kurulu üyeleri, Murat İl’i CHP Dersim İl Başkanı olarak seçti. Murat İl'in başkan seçilmesinden hoşnut olmayan CHP Genel Merkezi, il ve tüm yönetim kurulu üyelerini görevden alındığını ve Dersim İl Başkanlığı’na Mesut Çoşkun başkanlığında 7 kişilik kayyum heyetinin atandığı bildirdi.

Görevden alınan Murat İl, yargıya başvuracağını belirterek, "Kayyum atamasını asla kabul etmiyoruz" dedi. Partisinin Kayyum atamaları politikalarına karşı çıkmasına rağmen kendi görevi yerine kayyum atamasını da değerlendiren CHP’li Murat İl, "Partimizin genel politikası kayyum atamalarına karşı bir duruştur. Ama görüyoruz ki genel merkezimiz karşı olduğu bir sistemi parti içinde rahatlıkla uygulayabiliyor. Genel merkezimiz tüzük maddelerini hiçe sayarak karşı olduğu kayyum gerçeğini parti içinde uygulayarak kendisi ile çelişmiştir. Kayyum atamasını asla kabul etmiyoruz. CHP Tunceli il örgütü olarak hakkımızı CHP Genel Merkezi ve yargıda arayacağız. Ayrıca il başkanlığına kayyum heyetinin atanmasının durdurulması ve eski yönetimin göreve iadesi için yargıya da en kısa sürede başvuracağız" diye konuştu.