image

PeyamaKurd - Türkiye’de aradan geçen iki yıldan sonra 19 Temmuz’da bitmesi planlanan OHAL ile ilgili yeni çalışmanın yapıldığı belirtildi. Hürriyet'in aktardığına göre 'gerekli olduğu hallerde' kullanılması için 'kısmi OHAL' düzenlemesi yapılacak. Düzenleme, TBMM'de görüşülmesi bekleniyor.

Söz konusu farklı değişikliklerin yapılacağı ve 20 Temmuz'da 2. senesi dolacak olan OHAL konusu geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda masaya yatırılmıştı.

OHAL hakkında yapılmış habere göre bazı AK Parti kurmayları, “Henüz gerekli çalışmaları yapılmadı. OHAL bir süre daha devam etsin” derken, diğerleri karşı çıkarak seçim meydanlarında kaldırılacağı sözü verildiğini ifade etti.

Bölgesel kriz yönetimi

Buna göre OHAL yerine Terörle Mücadele Yasası’nda değişikliği gidilmesi benimsendi. Bu düzenlemenin “KHK ya da yasayla mı” yapılacağı da tartışıldı ve TBMM’ye getirilmesine ön görüldü.

Kısmi OHAL olarak uygulamaya konulacak sistemle ilgili olarak, Büyük terör olayları karşısında olayın bulunduğu bölgede OHAL ilan edilecek. Hükümete, ilgili bakana veya valilere, il ve ilçelerin özel durumlarında sadece o bölgede geçerli olmak ve süre belirtmek kaydıyla ‘bölgesel kriz yönetimi’ ilan etme yetkisi de verilmesi bekleniyor.

Yayın ve sokağa çıkma yasakları

Kısmi OHAL içinde Yayın yasağı, önleme gözaltısı, ev ve araç arama gibi konularda prosedür kalkacak veya azaltılacak. Yetki devri gündeme gelecek. Güvenli bölge oluşturma kapsamında, geçici sokağa çıkma yasağı ilanı, kentlerde gösteri yürüyüşlerini veya etkinlikleri güvenlik gerekçesiyle iptal etme, terör faaliyeti veya aşırılık yanlısı fikirlerin propagandasının yapıldığı mekânları kapatma yetkisi de verileceği belirtilen hususlar arasında yer alıyor.