image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile bir telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

Blinken, Ukraynalı mevkidaşına "Rusya'nın devam eden saldırganlığı karşısısında" Washington'un "Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini" sürdürdüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Blinken, Ukraynalı mevkidaşına "Rusya'nın devam eden saldırganlığı karşısısında" Washington'un "Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini" sürdürdüğünü söyledi.

Blinken’ın telefon görüşmesinde Ukrayna'nın doğusundaki durumdan dolayı Kuleba'ya endişelerini dile getirdiği ve yakın zaman önce hayatını kaybeden dört Ukrayna askeri için başsağlığı dilediği belirtildi.

“Rusya sınıra asker yığıyor: Rusya - Ukrayna sınırında neler oluyor?”

Ukrayna Genelkurmay Başkanı geçtiğimiz günlerde Rusya'nın tatbikat adı altında Ukrayna sınırı yakınlarında konuşlandırdığı askerlerin sayısını artırdığını açıklamıştı.

Donbas'ın Şumı bölgesinde 26 Mart'ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 4 Ukrayna askeri ölmüştü. Kırım'dan 7 sene sonrası gerilimin zirve yaptığı günlerde ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Rus mevkidaşı Valeriy Gerasimov ile kritik görüşme gerçekleştirdi.

Bölgede bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

“Pentagon'dan açıklama”

 ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü John Kirby de dün gazetecilere bir açıklama yaptı. Kirby ABD hükümetinin Ukrayna'nın doğu sınırında konuşlu Rus birliklerinin hareketlerinden haberdar olduğunu söyledi. Bu bilgilerin Ukrayna ordusundan alındığını söyleyen Kirby detay vermedi. Rusya'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın arabuluculuğuyla Temmuz 2020'de sağlanan ateşkesi ihlal ettiğini belirten Kirby dört Ukrayna askerinin öldüğü saldırıdan da Rusya'yı sorumlu tuttu.