image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rus yapımı S-400'leri Türkiye'ye getirmesi sonrası gözler olası ABD yaptırımlarında.

Bu hafta açıklanacağı söylenen yaptırımlar öncesi ABD basınına hangi kararların alınacağı yolunda bazı bilgiler sızdırıldı.

Bloomberg'e göre, yaptırımlar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Bloomerg’e konuşan ve konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar, Trump yönetiminin 2017 yılında ABD Kongresi tarafından kabul edilen CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) uyarınca farklı derecelerde etkisi olacak şekilde tasarlanmış üç yaptırım paketinden birinin seçildiğini belirtiyor. Habere göre, söz konusu kaynaklar, hangi yaptırım paketinin seçildiği konusunda ise ayrıntı vermemiş.

Bu hafta bitimine doğru açıklanabilir”

Kaynaklardan biri, yaptırımların bu hafta bitimine doğru açıklanmasının planlandığını kaydediyor. Haberde Trump yönetiminin, Erdoğan destekçilerinin iddia ettiği gibi darbe girişiminden ABD’nin sorumlu olduğuna ilişkin spekülasyonları körüklemekten kaçınmak amacıyla yaptırımları duyurmak için Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünün geçmesinin beklemek istediği ifade ediliyor.

Türkiye’ye yönelik yaptırım paketinin, Trump ve üst düzey danışmanlarının onayını beklediği belirtiliyor.

S-400 hava savunma sisteminin teslimatının başladığının onaylanmasının ardından CAATSA uyarınca Başkan Trump sertlik derecesi farklı 12 yaptırım kaleminden en az beşini seçmek zorunda.