image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'ndan (UNICEF) yapılan açıklamada, Afrika ülkesi Burkina Faso'da ay başında en az 160 kişinin öldürüldüğü katliamı, yaşları 12 ile 14 arasında değişen çocuk askerlerin yaptığını ifade edildi.

Burkina Faso Hükümet Sözcüsü Ousseni Tamboura, yaşanan olayla ilgili saldırganların çoğunun çocuk olduğunu belirterek BM'nin saldırıyı kınaması çağrısında bulundu.

Saldırıya tepki gösteren UNICEF ise açıklamasında, "Çocukların ve ergenlik çağındakilerin, hükümet karşıtı silahlı gruplarca silah altına alınmasını şiddetle kınıyoruz. Bu, onların temel (çocukluk) haklarının ciddi ihlalidir" sözlerine yer verildi.

Bölgede faaliyet yürüten BM barış gücü ve uluslararası birliklerin müdahalelerine rağmen, aşırılık yanlısı İslamcıların saldırıları, Mali ve Nijer de dahil olmak üzere Batı Afrika'nın Sahel bölgesinde artarak devam ediyor.

Öte yandan cihatçıların ülkenin büyük bir kısmını kontrol ettiği Burkina Faso'nun kuzeyindeki yerel yetkililer, çocuk askerlerin geçen yıl İslamcı gruplar tarafından kullanıldığını, ancak bu ayki saldırının şu ana kadarki en kanlı eylem olduğunu vurguladı.