image

PeyamaKurd -  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ABD'deki saldırıda kurbanların çoğunun çocuk olduğu çirkin toplu saldırıdan derin üzüntü duyduğunu dile getiren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ABD'deki yaşanan saldırılara dikkat çekti.

Sözcü Dujarric basın açıklamasında, Texas'ta 21 kişinin öldüğü okul saldırısının ardından, silahların bu derece yaygın olmasının şiddeti bariz şekilde körüklediğine vurgu yaptı.

Basın toplantısında Texas okul saldırısı ve ABD'de silah kontrolü hakkındaki sorusuna yanıt veren Sözcü, "Küçük silahlar, otomatik silahlar ve mühimmatın bu derece yaygın olması şiddete bariz şekilde imkan tanıyor ve bunu tüm dünyada görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Silahları satın alma düzenlemelerine vurgu!

Stephane Dujarric, BM üyesi ülkelerin 2001'de "Küçük ve Hafif Silahların Yasadışı Ticaretinin Önlenmesi ve Ortadan Kaldırılması ile ilgili BM Eylem Programı"nı kabul ettiğini ancak bunun bir anlaşma olmadığını vurguladı.

BM Sözcüsü konuşmasında, bu mekanizma ile ülkeler silah düzenlemelerini iyileştirmeyi, stok yönetimini güçlendirmeyi ve silahların izini sürmede iş birliğini artırmayı kabul etse de kendi politikalarını ve eylemlerini kendilerinin belirlemesi gerekeceğini dile getirdi.

"Silah varsa şiddet var ve bedelini siviller ödüyor"

Ayrıca Sözcü Dujarric açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

"Küçük silahların ve mühimmatın dünyanın birçok yerinde bu kadar yaygın olmasının şiddeti tetiklediğine inanıyoruz. Bunu dün burada (ABD) gördük, bir hafta, on gün önce Buffalo'da gördük, birçok yerde gördük. Silah varsa şiddet var ve bedelini siviller ödüyor."