image

PeyamaKurd - Libya ile ilgili açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Guterres'in, Libya'daki tüm askeri operasyonlara derhal son verilmesi ve siyasi çözüm için diyalog çağrısı yaptığını ifade etti. 

BM Sözcülüğü aracılığıyla Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Libya'daki sivillere yönelik saldırıları sert şekilde kınayarak, tüm askeri operasyonlara derhal son verilmesi çağrısını yeniledi. 

Günlük basın brifinginde konuşan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Libya'da savaşan tarafların küresel ateşkes çağrılarını dikkate almamasının Guterres'i hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi. 

Dujarric açıklamasında, Genel Sekreter Guterres’in Libya'da son gelişmelerden derin endişe duyduğunu ve geçen hafta Türkiye ve İtalya büyükelçilikleri ile şu an faaliyet gösteren tek havalimanı Mitiga'yı ve sivilleri hedef alan saldırıları kınadığını belirterek, tüm askeri operasyonlara ise derhal son verilmesi çağrısı yaptığını belirtti. 

BM Sözcüsü Dujarric, ayrıca Libya'daki savaşa askeri çözüm bulunamayacağını ifade ederek, Guterres'in siyasi çözüm için diyalog çağrısında bulundu.