image

PeyamaKurd-Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Libya'nın başkenti Trablus'taki faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.

Sığınmacı ve mültecilerin kaldığı kampa sadece birkaç metre uzaklıkta askeri eğitim tatbikatları yapıldığını, bu tesisin hedef haline gelmesinden endişe duyduklarını belirten BMMYK Libya Direktörü Jean-Paul Cavalieri, Trablus’taki faaliyetlerini askıya almaktan başka seçenekleri kalmadığını aktardı.

Cavalieri, sığınmacı ve mültecilerin kaldığı kampın hedef haline gelmesinden endişe duyduklarını ve yüzlerce kişiyi daha güvenli yerlere tahliye etmeye başladıklarını söyledi.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selam, Trablus ve çevresinde çatışmaların arttığını ve 6 Ocak'tan beri 4'ü çocuk 18 sivilin hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Dünyanın dokuzuncu büyük petrol rezervine sahip Libya'da 2011'de Muammer Kaddafi'nin düşürülmesinden beri iç savaş yaşanıyor.

Yaşanan iç savaşta dünya devletleri de taraf haline geldi.  Türkiye başta olmak üzere İtalya ve Katar'ın desteklediği ve BM'nin resmi hükümet olarak tanıdığı Trablus yönetimi, arkasında Rusya, Fransa, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteği bulunan General Halife Hafter'e bağlı güçlere karşı mücadele ediyor.