image

PeyamaKurd - Libya'daki gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan BM Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis, "Komşu ülkeleri, Libya seçimleri için gözlemci göndermeye ve Temsilciler Meclisi'ni de seçimlerin yapılabilmesi için gerekli yasaları çıkarmaya ve hukuki altyapıyı vakit kaybetmeden oluşturmaya çağırıyorum" ifadesini kullandı.

Libya'daki seçimlere dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi ve Libya Destek Misyonu Başkanı Jan Kubis, 24 Aralık'ta yapılacak seçimlerin hukuki altyapısının vakit kaybetmeden oluşturulması çağrısında bulundu.

BM Temsilcisi açıklamasında, Libya'da 24 Aralık'ta yapılacak başkanlık ve parlamento seçimleri ile siyasi sürecin desteklenmesi için Cezayir'de bugün başlayan ve 2 gün sürecek olan "Libya'ya Komşu Ülkeler" toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Jan Kubis açıklamasında, "Komşu ülkeleri, Libya seçimleri için gözlemci göndermeye ve Temsilciler Meclisi'ni de seçimlerin yapılabilmesi için gerekli yasaları çıkarmaya ve hukuki altyapıyı vakit kaybetmeden oluşturmaya çağırıyorum" sözlerine yer verdi.

BM Temsilcisi Kubis ayrıca, Libya'yı ve komşu ülkeleri, ikili anlaşmalar çerçevesinde sınırları etkin bir şekilde yönetmeye çağırdı.

Ayrıca toplantıda konuşan Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menkuş ise, Libya hükümetinin, siyasi ve demokratik bir sistem ile komşu ülkelerle ortaklık kurmayı istediğini vurguladı.