image

PeyamaKurd - Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’na katılan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ateşkes anlaşmasının tam olarak uygulanmasının Libya'da barışı pekiştirmek için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

BM ve Almanya himayesinde düzenlenen, Türkiye'nin de dahil olduğu uluslararası aktörlerin katıldığı Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’na video yoluyla seslenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, gelişmeleri değerlendirdi.

Guterres, Birinci Berlin Konferansı'nın yapıldığı Ocak 2020’den bu yana Libya konusunda birçok gelişme kaydettiklerini dile getirerek, “Siyasi Yol Haritası'nın tam olarak uygulanması yoluyla bu ilerlemeyi geliştirmek için bugün buradayız” sözlerine yer verdi.

"Tüm dış müdahalelere son vermeliyiz"

Libya ateşkesine tam uyulmasının ülkede barışın tesisi için çok önemli ve BM’nin Libya Ateşkes İzleme Mekanizması'nı desteklemeye kararlı olduğunu vurgulayan Guterres, BM ateşkes gözlemcilerinden oluşan ilk grubun yakında Trablus'a konuşlandırılacağını vurguladı.

Guterres, sıradan Libyalılar için güvenliğin iyileştirilmesinin, siyasi yolda daha fazla ilerlemeye büyük katkı sağlayacağını belirterek, "Tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin Libya'dan çekilmesi de dahil tüm dış müdahalelere son vermeliyiz"dedi.

24 Aralık’ta yapılacak ulusal seçimlere tüm Libyalıların birlik içinde aday ve seçmen olarak özgürce katılabilmesi gerektiğini kaydeden Guterres, ülkede istikrarı sağlamak için askeri ve siyasi çabaların başa baş gitmesinin önemine değindi.

"Libya'nın geleceği Libyalıların elindedir"

Ayrıca Genel Sekreter, Libya’da keyfi tutuklamalar gibi insan hakları ihlallerine son verilmesi gerektiğine de işaret ederek, "Barışı pekiştirmek ve müreffeh bir ulus inşa etmek, herkes için insan haklarına saygı üzerine kurulmalıdır" ifadesini kullandı.

Genel Sekreter Guterres ayrıca açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"BM, Libya liderliğindeki ve Libya'nın sahip olduğu ateşkes anlaşmasını, ulusal uzlaşma ve geçiş dönemi ile 24 Aralık'ta seçimlerin yapılması süreçlerini destekleme konusunda kararlıdır. Libya makamlarını ve kurumlarını sorumluluklarını üstlenmeye, istikrar ve birlik yolunda birlikte ilerlemeye davet ediyorum. Libya'nın geleceği Libyalıların elindedir."