image

PeyamaKurd - Libya’da yaşanan çatışmalara yönelik uyarılarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame, Libya’da son 2 gündeki durumun ateşkesin tamamen bozulabileceğini gösterdiğini ifade etti. 

BM Libya Temsilcisi açıklamasında, “Ülkede, son 24 saat içinde çok ciddi ateşkes ihlalleri yaşandı. Aslında birçok bölgenin saldırıya maruz kalmasıyla ateşkes neredeyse tamamen bozulabilirdi. Trablus havalimanına sabah 7’de saldırı düzenlendi” ifadesini kullandı. 

Gassan Salame, dün akşam saatlerinde saldırılardan birinde 5 kişilik bir ailenin tamamının öldüğünü belirterek, Cuma günü başkent Trablus’un birkaç mahallesinin saldırıya uğradığını dile getirdi. 

“Toplar konuşurken yollardan hiçbirinin pozitif bir şekilde ilerlemeyeceği tamamen ortada” diyen Salame açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Bu yüzden bir kez daha, her iki tarafın 12 Ocak’ta onayladığı ateşkese uyulması çağrısını yapıyoruz. Ve her şeye rağmen ekonomik, politik ve askeri olmak üzere 3 yolun çalışmalarına devam etmekte ısrar ediyoruz.”