image

PeyamaKurd - Libya'daki askeri güçlerle ilgili değerlendirmede bulunan Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, Libya'daki tüm paralı askerlerin ülkeyi acilen terk etmesi çağrısında bulunarak, bunun yıl sonunda yapılması planlanan "barışçıl" seçimler için hayati bir ön koşul olduğunu ifade etti.

Libya'daki siyasi ve askeri durum ile ilgili BM Paralı Askerlerin Kullanımına ilişkin Çalışma Grubu Başkanı Jelena Aparac ve grubun 4 üyesi Lilian Bobea, Chris Kwaja, Ravindran Daniel ve Sorcha MacLeod ortak yazılı açıklamada bulundu.

Yapılan yazılı açıklamaya göre BM uzmanları, Rusya, Suriye, Sudan ve Çad'dan iyi eğitimli ve iyi silahlanmış paralı askerlerin bölgedeki diğer ülkelerin güvenliğini ve istikrarını olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ayrıca BM'li yetkili, Libya'daki paralı asker ve paralı askerle ilgili aktörlerin ülkeden derhal ayrılması gerektiğini ve askeri silah ve malzemelerin Libya'ya transferine derhal son verilmesi gerektiğini belirtti.

Ülkedeki yaralı askerlerin ülkeden ayrılmasının çok geciktiğine işaret eden uzmanlar, onların ülkeyi terk etmesinin bu yıl içinde yapılması planlanan "barışçıl" seçimler için hayati bir ön koşul olduğunu anımsattı.

Diğer taraftan BM'li Uzmanlar, ayrıca paralı askerler, paralı askerlerle ilgili aktörler ve özel yükleniciler tarafından işlenen suçların gerçek anlamda hesabının sorulması gerektiğinin altını çizdi.