image

PeyamaKurd - Suriye'de rejimin hazırladığı "başkanlık seçimlerinin" BMGK'nın siyasi sürecin bir parçası olmadığını belirten Birleşmiş Milletler, karara göre, seçimlerin özgür ve adil, tüm Suriyelilerin katılımıyla BM gözetiminde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM'nin Suriye'deki seçimlere dahil olmadığını ve müzakere edilmiş siyasi bir sürecin önemini vurgulamaya devam edeceklerini dile getirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü, bu seçimlerin BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında belirlenen siyasi sürecin bir parçası olmadığına vurgu yaparak, karara göre seçimlerin siyasi süreç doğrultusunda özgür ve adil, tüm Suriyelilerin katılımıyla BM gözetiminde yapılması gerektiği ifade edildi.

Diğer taraftan ise Suriye'de rejim, iç savaş devam ederken, ülke içinde ve dışında 13 milyon kişinin yerinden edilmesine rağmen kendi kontrolündeki bölgelerde 26 Mayıs'ta 2. kez başkanlık seçimine hazırlanıyor.