image

PeyamaKurd - Türkiye'nin insan hakları karnesinin incelendiği Cenevre'deki oturumda, gazeteciler ve siyasi muhalefete yönelik baskıların arttığı belirtilen raporda, kayyum uygulamasının insan hakkı ihlali olduğu ifade edildi. 

Türkiye’nin kayyum uygulamalarının görüşüldüğü İsviçre’nin Cenevre kentinde Evrensel Periyodik İnceleme (UPR) oturumlarında söz alan 133 ülkenin büyük bir bölümü Türkiye’yi düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duyma çağrısında bulundu. 

Söz konusu Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin üye ülkelerinin bir araya geldiği toplantıda, Türkiye ile ilgili daha önce BM’nin çeşitli organları tarafından hazırlanmış raporlar ve yine daha önceki Periyodik İnceleme çalışma sürecinde yapılan öneriler ışığında hazırlanmış rapor yayımlandı. 

Raporda yargılama ve ölümlere dikkat çekildi 

Türkiye’de 2015 ve 2016 tarihleri arasında ülkenin Güneydoğu’sunda bulunan Cizre’de 189 kadın, çocuk ve erkeğin bombalardan korunmak için sığındıkları bodrumların katlarında haftalarca susuz, yiyeceksiz ve ilaçsız bir şekilde kaldığını ve yanarak öldüğünü belirtilen raporda, konuyla ilgili şu ana kadar hiçbir sorumlunun yargılanmadığı ifade edildi. 

Türkiye’de 2016 yılından itibaren işkence olaylarında artışların yaşandığına dikkat çekilen raporda, yargı mensupları, akademisyenler, gazeteciler ve siyasi muhalefete yönelik baskıların arttığı kaydedildi. 

Türkiye’nin kayyum uygulamasına tepki 

Ayrıca raporda, 177 tane medya kuruluşunun kapandığını ve medya kuruluşlarının çeşitli birimlerinde çalışan 10 bine yakın insanın işten atıldığı belirtilerek, mesleklerini icra eden gazetecilerin ‘terörle mücadele yasaları’ kapsamında yargılandığına işaret edildi. 

Türkiye ile ilgili raporda, terörle Mücadele yasalarının muhalefeti susturma aracı halene getirildiği kaydedildi. Raporda ayrıca seçimle seçilmiş belediyelere yönelik kayyum uygulanmasının bir insan hakları ihlali olduğu dile getirildi.