image

PeyamaKurd - Dünya genelinde devam eden ekonomik toparlanmadaki dengesizliğe dikkati çeken Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, her 10 dolardan 8'inin gelişmiş ülkelerde harcandığını dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Dünya Ekonomik Forumu "2022 Davos Gündemi"ne video mesaj ile katılarak, tedarik zincirinde yaşanan sorunlar ve yüksek enflasyonun ekonomik toparlanmayı yavaşlattığını belirtti.

Guterres konuşmalarında, dünyanın çok büyük risklerle dolu bir yolda ilerlediğini belirterek, yeni bir rota belirlenebilmesi için özellikle de iş dünyasının desteğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Ayrıca açıklamalarında, gelişmiş ülkelerde Kovid-19'a karşı aşılama oranının Afrika ülkelerinden utanç verici bir şekilde 7 kat yüksek olduğunu ifade eden Guterres, ilaç şirketlerine aşı lisanslarını gelişmekte olan ülkelerle paylaşma çağrısında bulundu.

Öte yandan Guterres, küresel ekonomik toparlanmanın kırılgan ve dengesiz olduğunu belirterek, toparlanma sürecinde her 10 dolardan 8'inin gelişmiş ülkelerde harcandığını kaydetti.