image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) dünyadaki idam cezaları ile ilgili raporunda dikkat çekici bir ayrıntıyı paylaştı.

BM raporuna göre, dünya çapında en yüksek idam cezası İran rejimi tarafından uygulanıyor. Rapora göre; İran’da gerçekleşen idamların yüzde 53’ü siyasi nedenlerle ve Kürt vatandaşlarına karşı uygulanıyor.

BM İnsan Hakları Ofisi Sorumlusu Cavid Rahman’dan tarafından açıklanan raporda, 2010-2020 tarihleri arasında 129 siyasi tutuklunun idam edildiği,  idam edilenlerin yüze 53’ünün Kürt, yüzde 25’inin Beluc ve yüzde 13’ünün ise Arap olduğu kaydedildi.

Bu yılın ilk 4 ayında 24 kolber öldürüldü!

Öte yandan raporda, Kürt ve Beluc kolberlerin İran güvenlik güçlerince hedef alınmasına da değinildi.

Rapora göre, bu yılın ilk dört ayında yirmi dört kolberin doğrudan İran güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği, çok sayıda kolberin ise yaralandığı bildirildi.

Hengaw: İran geçtiğimiz 8 ayda tüm İran genelinde 180 kişiyi idam etti

BM raporunda 100’den fazla Kürt  siyasi ve aktivistin gözaltında olduğuna dikkat çekilerek, siyasi aktivistlere 34 ile 26 yıl arası hapis cezası kesildiği belirtildi. 

İnsan Hakları Örgütü Hengaw’a göre ise, İran geçtiğimiz 8 ayda tüm İran genelinde 180 kişiyi idam etti. İdam edilenlerin 6’sı kadın, 174’ü erkek biri ise 18 yaşının altındaki mahkumlardı.