image

PeyamaKurd - Libya'daki silahlı güçlere değinen Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Kubis, her kesimden ve siyasi yelpazeden Libyalıların ülkedeki tüm paralı savaşçıların ve yabancı güçlerin çekilmesini istediğini ve bu çağrının Libyalı yetkililer ve kurumlarca desteklendiğini ifade etti.

BM Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne Libya'daki gelişmeler hakkında brifing vererek, ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlere genç nüfus arasında geniş ve büyük çaplı destek olduğunu dile getirdi.

BM Temsilcisi Kubis, yeni geçici hükümetin ve devlet kurumlarının seçimlere odaklanması gerektiğine dikkati çekerek, başkanlık ve parlamento seçimleri için net yasal ve anayasal çerçevenin önemine dikkat çekti.

Kubis açıklamasında, ülkedeki yabancı paralı savaşçıların Libya'daki varlığını sürdürdüğüne dikkati çekerek, Libya'nın birliği, egemenliği ve yeniden inşası için yabancı paralı savaşçıların ülkeden çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca yapılan açıklamada, "Her kesimden ve siyasi yelpazeden Libyalılar, ülkedeki tüm paralı savaşçıların ve yabancı güçlerin çekilmesini istiyor ve bu çağrı Libyalı yetkililer ve kurumlarca da destekleniyor" sözlerine yer verdi.