image

PeyamaKurd - Libya'da kurulması planlanan yeni yürütme süreci ile ilgili açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Temsilcisi Stephanie Williams, 18 üyeli Danışma Komitesinin anlaştığı önerinin Libya Siyasi Diyalog Forumu tarafından pazartesi günü oylanacağını bildirdi.

BM'nin Libya Temsilcisi Williams açıklamasında, Başkanlık Konseyi ve hükümetten oluşan geçici yürütme otoritesinin amacının ülkeyi 24 Aralık 2021'de düzenlenmesi planlanan demokratik seçimlere hazırlamak olduğunu kaydetti.

Diğer taraftan Libya Siyasi Diyalog Forumu katılımcılarından ismini vermek isteyen bir katılımcı, basına yaptığı açıklamada, Danışma Komitesinin önerisine ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Libya'da yapılacak forum katılımcılarının üzerinde uzlaşma sağladığı bu öneriye göre, Başkanlık Konseyi Başkanı ve Başbakan seçmek için, Libya’yı oluşturan 3 bölgeden (Batıda Trablus, doğuda Sirenayka, güneyde Fizan) birer aday belirlemeleri ve en az yüzde 70 oy oranıyla birini seçmeleri bekleniyor. Katılımcılar, Başkanın seçildiği bölgenin dışındaki 2 bölgeden de birer Başkan yardımcısı belirleyecek.