image

PeyamaKurd - İran'daki protesto gösterilerinde yaşanan şidet olayları nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinden açıklama geldi. BM, İran'daki insan hakları durumunun ele alınması için Almanya'nın talebi ve 49 üye ülkenin desteğiyle özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Halkın eşitlik taleplerini dikkate alması yönünde İran yönetimine çağrıda bulunan BM İnsan Hakları Konseyi, Rojhilat ve İran'da verilen ölüm cezası sayılarının 400'ü aştığı ve 85 mahkumun idam aşamasında olduğu belirtilerek ülkedeki insan hakları durumunun giderek kötüye gittiğini bildirdi.

İran'daki olaylara dikkat çeken BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, toplantıdaki konuşmalarında, "Tam teşekküllü bir krizin içindeyiz. Öldürülen çocukların fotoğrafları, sokaklarda dövülen kadınlar ve idam edilen insanları görmek bana acı veriyor" sözlerine yer verdi.

BM araştırma heyeti görevlendirilecek!

Öte yandan yapılan açıklamada, İran güvenlik güçlerinin protestoculara orantısız ve gereksiz şiddet kullanmayı sonlandırması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca BM toplantısında, Rojhilat ve İran’daki  insan hakları ihlallerinin incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesi teklifi, oy çokluğuyla kabul edildi.