image

PeyamaKurd - 2021 yılı 21 Eylül'de 76’ıncısı düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na 100’den fazla devlet başkanının katılması beklenirken Afganistan, koronavirüs salgınının gidişatı ve iklim değişikliği konuları gündem konularının arasında bulunuyor.

BM Zirvesi'ne 100'den fazla lider katılıyor

ABD'nin New York eyaletinde sıkı koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl 76'ncısı düzenlenecek ve 21 Eylül'de başlayacak BM Zirvesi'ne, 100'den fazla devlet ve hükümet başkanı ile dışişleri bakanı ve delege katılacak, liderlerin bazıları ise video mesaj ile katılacak.

BM Genel Kurulu'na ilk kez başkan olarak hitap edecek olan ABD Başkanı Joe Biden'ın bu yılki zirvede önceliği koronavirüs ile mücadele, iklim değişikliği ve insan hakları olacağı öngörülüyor.

BM Genel Kurul Başkanlığını ise görevi Türk Büyükelçi Volkan Bozkır'dan devralan Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid yapacak.

BMGK'da ele alınacak gündem ve konular belirlendi

Bu yıl zirvede Taliban'ın ülkede kontrolü ele geçirmesiyle dünya gündemine oturan Afganistan, koronavirüs salgını ve aşılar ile iklim değişikliği konuları liderlerin gündeminde olacak.

Diğer taraftan zirvede Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele almasının ardından ülkeyi kimin temsil edeceği merak konusu olurken, ülkenin gidişatı ele alınacak.

Ayrıca salgın önlemleri kapsamında ayrıca BM binasına her ülke delegasyonundan 6 kişinin, liderlerin konuşmasını yaptığı genel kurul salonuna ise 4 kişinin girmesine izin verilecek.