image

PeyamaKurd- Kayyum atanan belediyede, HDP'li meclis üyelerinin de yerlerine kayyum atandı.

Diyarbakır’ın Bağlar Belediye başkanlığına geçtiğimiz ay kayyum atanmasının ardından bu kez de HDP’li 6 meclis üyesinin yerine, kentte farklı kurumlarda çalışan memurlar kayyum atandı.

Konuyla ilgili Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Valiliğine gönderilen bir talimatnamede Bağlar Belediyesi’nin HDP’li meclis üyeleri; Nurettin Bakan, Halime Bayram, Hüsnü Aslan, Mehmet Akdoğan, Panayır Çelik ve Naşide Buluttekin Can'ın yerine kayyum atandı.

Diyarbakır Valiliği tarafından HDP’li 6 meclis üyesinin görevden alındığını ve yerlerine ilçede farklı kurumlarda çalışan memurların atandığını belirtildi.

Meclis üyelerinin görevden uzaklaştırılma gerekçesi olarak daha önce haklarında yürütülen soruşturma ve davalar gösterildi.

Valiliğin yazısına göre, Bayram’ın yerine Bağlar İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Masum Ayhan, Aslan’ın yerine Bağlar İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Fikret Tunç, Akdoğan’ın yerine Bağlar İlçe Yazı İşleri Müdürü Nevide Çakır, Çelik’in yerine Bağlar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İzzettin Zengin, Can’ın yerine Bağlar İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Müdürü Fırat Batmaz, Bakan’ın yerine de Bağlar İlçe Mal Müdürü Muhsin Mutlu kayyum olarak atandı.