image

PeyamaKurd - Doğalgaz ve elektrikte yapılacak zam oranı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önüne gitti, Erdoğan zamma itiraz etti. Yerel seçimden sonra 3 aşamaya bırakıldığı iddia edildi. 

“Seçim sonrasına bırakılan "3 aşamalı" zammın hikayesi”

1 Ekim itibarıyla elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesi ile büyük sanayi kuruluşlarında ve küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan gazın satış fiyatı yüzde 20 artırıldı. Elektrik tarifesi de mesken aboneleri için sabit kalırken, ticarethane ve sanayi aboneleri için yaklaşık yüzde 20 arttı.

Yapılan zamların ardından konutlardaki kullanım içinde zam bekleniyordu. 

Gazeteci Nuray Babacan'ın aktardığına göre bunu içeren bir zam paketi, Erdoğan’ın önüne gitti. Erdoğan’ı bile şaşırtan yüksek rakam, vatandaşa maliyetinden çok, yerel seçim maliyeti nedeniyle ertelendi. 

Ertelenme ise "tam" bir ertelenme değil, zam üç aşamada yapılacak. Şimdilik konut abonelerinin kullandığı elektriğe zam yapılmazken hazırlanan ‘zamlı paketin’ bunun neredeyse üç katı olduğu anlatılıyor. Yani vatandaşlar, martta yapılacak yerel seçimin uzatmalarını yaşıyor.

Üç aşamada yapın

İtirazın kaynağı ise yaklaşan yerel seçimler. Seçimlerden önce yapılacak böylesine dehşet verici bir artışın ‘oylara’ etkisini hesaplayan Erdoğan’ın, “Şu aşamada bunu uygulayamazsınız. Üç aşamada yapın. Kalabilenler yerel seçim sonuna kalsın” dediği iddia ediliyor. Yüzde 20 zam rakamının böyle bulunduğu aktarılıyor."