image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ithafen, "Türkiye bugün demokrasi sınavından geçiyor. Meclis'te AKP ve MHP dışındaki partilere çağrımdır. Bize yapılan yarın size yapılabilir. Sessizliğinizi bozun" ifadesini kullandı. 

Buldan, dün Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin partisinin il binasında açıklamasında bulundu. 

Başta Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Buldan, "Türkiye bugün demokrasi sınavından geçiyor. Meclis'te AKP ve MHP dışındaki partilere çağrımdır. Bize yapılan yarın size yapılabilir. Sessizliğinizi bozun" dedi. 

Buldan açıklamasında, “Diyarbakır, Van ve Mardin halkından özür diliyorum çünkü bugün onların yanında bulunamadım” diyerek, “Bugün en çok acıyı çeken, bedeli ödeyen, yıllardır bu ülkenin her türlü acısına göğüs geren Diyarbakır, Van ve Mardin halkı bir kez daha iradesinin gasp edilmesi sonucu üzüntülü günler geçiriyor” sözlerine yer verdi. 

Açıklamasının devamında ise şunları dile getirdi, “19 Ağustos sabahı bir kez daha siyasi bir darbeye gözümüzü açtık. Aslında cumhuriyet tarihi boyunca sürekli darbelerle karşı karşıya kalan ve bu darbelerde büyük sıkıntı yaşayan ama darbelere karşı olduğumuzu dile getirdik. En son 15 Temmuz’da askeri bir darbe ile sarsılmıştı ve bu darbeye Türkiye halkları bir kez daha karşı çıkmıştı. Seçimle gelenin mutlaka seçimle gitmesi gerektiğine inancımızı ifade etmiştik. Ancak, AKP iktidarının özellikle son yıllarda sivil darbeleri ile de karşı karşıya kaldı.”