image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Libya’da bulunan yabancı askerlerin geri çekilmesi konusu ve Avrupa Birliği liderleri ile yaşanan protokol krizi hakkında açıklama yaptı.

Açıklamasında hafta başında Libya'ya bir ziyarette bulunduğunu anımsatarak, yeni kurulan hükümete destek verilmesinin altını çizen Çavuşoğlu, "Libya'da bulunan çok sayıda yabancı savaşçı var, paralı asker var. Bunların çekilmesi konusunda hemfikiriz. Fakat iki egemen ülke arasındaki bir anlaşma gereği buraya verilen askeri eğitim ve danışmanlık desteği gibi ülkenin ihtiyacı olan desteklerin sona ermesi Libya'nın yararına değil” dedi.

Çavuşoğlu açıklamasının devamında, “İki ülke arasındaki bu tür anlaşmalara müdahale edilmesi üçüncü taraflar bakımından, doğru bir yaklaşım olmaz” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı video görüşmesinde, Libya’dan yabancı askerlerin çekilmesinin, “önemli mesaj” olacağını belirtmişti.

Öte yandan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen'in 'Kadın olduğum için koltuk verilmedi' ifadesi üzerine açıklamada bulunan Çavuşoğlu, "AB ziyaretindeki koltuk krizi Konsey ve Komisyon arasındaki rekabetten dolayı çıktı” dedi.

Çavuşoğlu ayrıca, “Von der Leyen'in kadın olduğum için yaşandı sözü doğru değildir” dedi.