image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Libya’ya gerçekleştirilen üst düzey ziyarete başkanlık eden Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bazı açıklamalarda bulundu.

Geçen sene Libya’daki siyasi ve iç çatışmaların sona ermesi için Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen uluslararası konferansın devamı olarak yapılacak olan 2’nci Berlin Konferansı öncesi Libya’ya gittiğini belirten Çavuşoğlu, 'Konferans öncesi Milli Birlik Hükümeti'ne desteklerini vurguladığını' söyledi.

Çavuşoğlu Libya’nın geçici Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile görüşmesinden önce "Türkiye, askerlerini ve bölgede desteklediği yabancı güçleri ülkeden çekmeli" diyen Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile bir araya geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden Menguş ile olan fotoğrafını paylaşan Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin bilgi paylaşmadı.

Libya Dışişleri Bakanı Menguş daha önceki açıklamasında "(Türkiye'ye) Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının tüm hükümlerini hayata geçirmek üzere adımlar atma ve Libya topraklarındaki tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çıkartılması için işbirliği çağrısı yapıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

"Libya ile işbirliğimiz sürecek"

Ardından Dibeybe ile biraraya gelen Çavuşoğlu, yine sosyal medya hesabı üzerinden görüşme hakkında şu paylaşımda bulundu:

“Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile görüştük. 2'inci Berlin Konferansı öncesi Milli Birlik Hükümeti'ne desteğimizi vurguladık. Güvenli, istikrarlı ve müreffeh Libya için işbirliğimiz sürecek.”

Yarın başlayacak NATO Zirvesi öncesinde Türkiye'den üst düzey bir heyet Erdoğan’ın talimatıyla Libya'ya gitmişti.

Heyetin içerisinde Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gibi önemli isimler yer aldı.