image

PeyamaKurd - 2022 yılı bütçesinin TBMM'deki görüşmelerine HDP'li vekiller ile Türkiye Dışişleri Bakanı mevlüt Çavuşoğlu arasındaki “Kürt düşmanlığı” polemiği damga vurdu.

HDP’li vekiller Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde, Türkiye'nin iç politikada olduğu gibi dış politikada da “Kürt düşmanlığı yaptığını, Kürt fobisi ile hareket ettiğini” belirtti.

Bunun üzerine söz hakkı alan Çavuşoğlu, "Dış politikamızda da iç politikamızda da Kürt düşmanlığı yoktur" diyerek, sözlerini "PKK'dan öğrenirlerse demokrasiyi böyle olur. Siz PKK'nın güdümündesiniz. Bizde Kürt düşmanlığı yoktur. Kürtler Türkiye'de, İran'da, Irak'ta, Suriye'de kardeşimizdir. Siz kendinizi PKK'lı görüyorsunuz ayrı ama biz -Kürt eşittir PKK- demiyoruz. Böyle bir şey yok” ifadeleriyle sürdürdü.

Komisyon Başkanı AKP'li Cevdet Yılmaz'ın Çavuşoğlu'na destek çıkmasına HDP'liler "Komisyon başkanı tarafsız olmalı" eleştirisini getirdi.

Çavuşoğlu’nun ifadelerine tepki gösteren HDP’li vekil Garo Paylan, "HDP terör örgütünün güdümünde bir parti değil meclisin üçüncü büyük partisidir. Ve iddia ediyoruz; Türkiye'nin en demokratik partisidir. Bizi terör örgütünün güdümünde bir parti olarak göstererek toplumsal barışı zedelediniz. Sizi kınıyoruz. Sizin de barışçıl politikalara dönmenizi bekliyoruz” dedi.